Murata Electronics North America DE6E3KJ152MN3A
DE6E3KJ152MN3A picture photo
Mfg. Part Number
DE6E3KJ152MN3A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 300VAC RADIAL
Datasheet Download
DE6E3KJ152MN3A.pdf
Availability of DE6E3KJ152MN3A
QUANTITY
DE6E3KJ152MN3A Order Process
Ship out your order
Specifications of DE6E3KJ152MN3A
Internal Part NumberEIS-DE6E3KJ152MN3A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesKJ
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated300VAC
Temperature CoefficientE
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200, X1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DE6E3KJ152MN3A
Related LinksDE6E3KJ, DE6E3KJ152MN3A Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DE6E3KJ152MN3A Details Description
Related parts for DE6E3KJ152MN3A
SIDACTOR BI 120V 250A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POT 1K OHM 4W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24155 datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
TOWER SYSTEM BOARD S08PT60 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
75MM WIDE FLUSH MT BRACKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf