Murata Electronics North America DEA1X3F271JA3B
DEA1X3F271JA3B picture photo
Mfg. Part Number
DEA1X3F271JA3B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 3.15KV SL RADIAL
Datasheet Download
DEA1X3F271JA3B.pdf
Availability of DEA1X3F271JA3B
QUANTITY
DEA1X3F271JA3B Order Process
Ship out your order
Specifications of DEA1X3F271JA3B
Internal Part NumberEIS-DEA1X3F271JA3B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDEA
PackagingBulk
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated3150V (3.15kV)
Temperature CoefficientSL
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.551" Dia (14.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
FeaturesHigh Voltage
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEA1X3F271JA3B
Related LinksDEA1X3F, DEA1X3F271JA3B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEA1X3F271JA3B Details Description
Related parts for DEA1X3F271JA3B
CONTACT PIN SOLDER 12-14AWG GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 8DIPGW datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 128MA 10.9 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 30MA 1 OHM SMD datasheet.pdf