Murata Electronics North America DEHR33D472KB4B
DEHR33D472KB4B picture photo
Mfg. Part Number
DEHR33D472KB4B
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL
Datasheet Download
DEHR33D472KB4B.pdf
Availability of DEHR33D472KB4B
QUANTITY
DEHR33D472KB4B Order Process
Ship out your order
Specifications of DEHR33D472KB4B
Internal Part NumberEIS-DEHR33D472KB4B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDEH
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientR
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.827" Dia (21.00mm)
Height - Seated (Max)0.945" (24.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
FeaturesHigh Voltage, Low Dissipation Factor
Lead StyleFormed Leads
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DEHR33D472KB4B
Related LinksDEHR33D, DEHR33D472KB4B Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
DEHR33D472KB4B Details Description
Related parts for DEHR33D472KB4B
IC EEPROM 64KBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DIG W/LED DVR 40-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE D 17POS datasheet.pdf
MICRO 51C S 72" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 132W datasheet.pdf