Hirose Electric Co Ltd DF1-10S-2.5R24(05)
DF1-10S-2.5R24(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-10S-2.5R24(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 10POS IDC 24AWG TIN
Datasheet Download
DF1-10S-2.5R24(05).pdf
Availability of DF1-10S-2.5R24(05)
QUANTITY
DF1-10S-2.5R24(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-10S-2.5R24(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-10S-2.5R24(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF1
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions10
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge24 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-10S-2.5R24(05)
Related LinksDF1-10S-2, DF1-10S-2.5R24(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-10S-2.5R24(05) Details Description
Related parts for DF1-10S-2.5R24(05)
RES NETWORK 12 RES MULT OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN MCX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SC-70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB POWERELEMENT PIN 8MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 104MA 33.8 OHM datasheet.pdf