Hirose Electric Co Ltd DF1-14S-2.5R26(05)
DF1-14S-2.5R26(05) picture photo
Mfg. Part Number
DF1-14S-2.5R26(05)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKET 14POS IDC 26AWG TIN
Datasheet Download
DF1-14S-2.5R26(05).pdf
Availability of DF1-14S-2.5R26(05)
QUANTITY
DF1-14S-2.5R26(05) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1-14S-2.5R26(05)
Internal Part NumberEIS-DF1-14S-2.5R26(05)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF1
PackagingBulk
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge26 AWG
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1-14S-2.5R26(05)
Related LinksDF1-14S-2, DF1-14S-2.5R26(05) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1-14S-2.5R26(05) Details Description
Related parts for DF1-14S-2.5R26(05)
LED 3HI 3MM LOW CUR GREEN PCMNT datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf