Hirose Electric Co Ltd DF19G-30P-1H(56)
DF19G-30P-1H(56) picture photo
Mfg. Part Number
DF19G-30P-1H(56)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 30POS 1MM R/A SMD
Datasheet Download
DF19G-30P-1H(56).pdf
Availability of DF19G-30P-1H(56)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF19G-30P-1H(56) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF19G-30P-1H(56)
Internal Part NumberEIS-DF19G-30P-1H(56)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF19
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeReceptacle
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF19G-30P-1H(56)
Related LinksDF19G-30, DF19G-30P-1H(56) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF19G-30P-1H(56) Details Description
Related parts for DF19G-30P-1H(56)
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 68 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" DR STRAIGHT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 240VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
CA 62.5/125UM ZIP FSD/FSD 5M1 datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4 ELEMENT RJ45 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
UNSEALED OI HDW PACKET BUTTON datasheet.pdf
IC FPGA 544 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf