Hirose Electric Co Ltd DF19KR-14P-1H(54)
DF19KR-14P-1H(54) picture photo
Mfg. Part Number
DF19KR-14P-1H(54)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 14POS REV R/A SMD AU
Datasheet Download
DF19KR-14P-1H(54).pdf
Availability of DF19KR-14P-1H(54)
QUANTITY
DF19KR-14P-1H(54) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF19KR-14P-1H(54)
Internal Part NumberEIS-DF19KR-14P-1H(54)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF19
PackagingTape & Reel (TR)
Contact TypeMale Pin
Connector TypeReceptacle, Reverse Pin
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeBoard Edge, Cutout; Surface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF19KR-14P-1H(54)
Related LinksDF19KR-1, DF19KR-14P-1H(54) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF19KR-14P-1H(54) Details Description
Related parts for DF19KR-14P-1H(54)
IND DELAY LINE 1.5NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SEALING BOOT FOR SWITCH W/LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.00MM 9POS datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.6A SOT-23 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 16 OHM 1% 200W datasheet.pdf