Hirose Electric Co Ltd DF1BZ-6DP-2.5DS
DF1BZ-6DP-2.5DS picture photo
Mfg. Part Number
DF1BZ-6DP-2.5DS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 6POS 2.5MM R/A TIN
Datasheet Download
DF1BZ-6DP-2.5DS.pdf
Availability of DF1BZ-6DP-2.5DS
QUANTITY
DF1BZ-6DP-2.5DS Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1BZ-6DP-2.5DS
Internal Part NumberEIS-DF1BZ-6DP-2.5DS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Featured ProductDF1B Series
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1B
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.098" (2.50mm)
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1BZ-6DP-2.5DS
Related LinksDF1BZ-6, DF1BZ-6DP-2.5DS Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1BZ-6DP-2.5DS Details Description
Related parts for DF1BZ-6DP-2.5DS
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 3KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 6DFN datasheet.pdf
RF MODULE WI-FI 802.11 2.4GHZ datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.9K OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 182K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf