Hirose Electric Co Ltd DF1E-13P-2.5DS(01)
DF1E-13P-2.5DS(01) picture photo
Mfg. Part Number
DF1E-13P-2.5DS(01)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 13POS 2.5MM R/A TIN
Datasheet Download
DF1E-13P-2.5DS(01).pdf
Availability of DF1E-13P-2.5DS(01)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF1E-13P-2.5DS(01) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1E-13P-2.5DS(01)
Internal Part NumberEIS-DF1E-13P-2.5DS(01)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF1E
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions13
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.177" (4.50mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1E-13P-2.5DS(01)
Related LinksDF1E-13P-, DF1E-13P-2.5DS(01) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1E-13P-2.5DS(01) Details Description
Related parts for DF1E-13P-2.5DS(01)
SWITCH ON/OFF DPST 10,3A PUSH IN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 26AWG MTA-156 datasheet.pdf
RES 39 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 17-34V 350MA datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
CABLE 4COND 6AWG BLACK SHLD 100' datasheet.pdf