Hirose Electric Co Ltd DF1E-5S-2.5C
DF1E-5S-2.5C picture photo
Mfg. Part Number
DF1E-5S-2.5C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RECEPT HOUSING 5POS 2.5MM
Datasheet Download
DF1E-5S-2.5C.pdf
Availability of DF1E-5S-2.5C
QUANTITY
DF1E-5S-2.5C Order Process
Ship out your order
Specifications of DF1E-5S-2.5C
Internal Part NumberEIS-DF1E-5S-2.5C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWire-to-Board Connector
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesDF1E
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions5
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp
Fastening TypeLatch Lock
ColorWhite
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF1E-5S-2.5C
Related LinksDF1E-5, DF1E-5S-2.5C Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF1E-5S-2.5C Details Description
Related parts for DF1E-5S-2.5C
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 18.8VC SMA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 100 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 661X datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1A 230 MOHM SMD datasheet.pdf
HP2008-02H, 2NC, M16, HOLLOW SHF datasheet.pdf
CONN SIMPLIFIED PLUG PRE-DOMED datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 13.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf