Hirose Electric Co Ltd DF7-1P-3.96DSA(25)
DF7-1P-3.96DSA(25) picture photo
Mfg. Part Number
DF7-1P-3.96DSA(25)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1POS 3.96MM STR TIN
Datasheet Download
DF7-1P-3.96DSA(25).pdf
Availability of DF7-1P-3.96DSA(25)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF7-1P-3.96DSA(25) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF7-1P-3.96DSA(25)
Internal Part NumberEIS-DF7-1P-3.96DSA(25)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package155
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDF7
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions1
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.276" (7.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Holder
FeaturesBoard Lock
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF7-1P-3.96DSA(25)
Related LinksDF7-1P-3., DF7-1P-3.96DSA(25) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF7-1P-3.96DSA(25) Details Description
Related parts for DF7-1P-3.96DSA(25)
IC VCSEL DRIVER SGL 3.3V 16MLF datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OG705 TRANS BOX datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 673 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
MX-LC F3 3/4 90 .187-.250 W/O RN datasheet.pdf
LED MOD HB 120V WHT datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC REG CCR 45V 25MA SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf