Hirose Electric Co Ltd DF81D-50P-0.4SD(52)
DF81D-50P-0.4SD(52) picture photo
Mfg. Part Number
DF81D-50P-0.4SD(52)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PLUG 0.4MM SMD 50POS
Datasheet Download
DF81D-50P-0.4SD(52).pdf
Availability of DF81D-50P-0.4SD(52)
QUANTITY
DF81D-50P-0.4SD(52) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF81D-50P-0.4SD(52)
Internal Part NumberEIS-DF81D-50P-0.4SD(52)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMicro-Coaxial Connector
Featured ProductDF81 Micro-coaxial 0.4 mm Pitch Board-to-Wire
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDF81
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug
Contact TypeOuter Shroud Contact
Number of Positions50
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationSolder
Wire TypeDiscrete or Ribbon Cable
Wire Gauge34-36 AWG, 36-46 AWG
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF81D-50P-0.4SD(52)
Related LinksDF81D-50P, DF81D-50P-0.4SD(52) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF81D-50P-0.4SD(52) Details Description
Related parts for DF81D-50P-0.4SD(52)
TRANS NPN 30V 0.05A TO92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
CABLE 15POS .100 JUMPER 4 INCH datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 90POS datasheet.pdf
PATCH CORD CAT5E YELLOW datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf