Curtis Industries DG160M-3EC
DG160M-3EC picture photo
Mfg. Part Number
DG160M-3EC
Brief Description
AC/DC CONVERTER 18V 160W
Datasheet Download
DG160M-3EC.pdf
Availability of DG160M-3EC
QUANTITY
DG160M-3EC Order Process
Ship out your order
Specifications of DG160M-3EC
Internal Part NumberEIS-DG160M-3EC
FamilyAC DC Converters
SeriesDG160M
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8A
Power (Watts)160W (240W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-20°C ~ 65°C (With Derating)
FeaturesPFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max160W (240W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DG160M-3EC
Related LinksDG160, DG160M-3EC Datasheet, Curtis Industries Distributor
DG160M-3EC Details Description
Related parts for DG160M-3EC
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC CML PRE-EMPH DRIVER 16QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
EMI FILTER 15000PF C TYPE KNURL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 184.5V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 950MA 108 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf