IXYS Corporation DHF30IM600QB
DHF30IM600QB picture photo
Mfg. Part Number
DHF30IM600QB
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 30A TO3P
Datasheet Download
DHF30IM600QB.pdf
Availability of DHF30IM600QB
QUANTITY
DHF30IM600QB Order Process
Ship out your order
Specifications of DHF30IM600QB
Internal Part NumberEIS-DHF30IM600QB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.36V @ 30A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Supplier Device PackageTO-3P
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DHF30IM600QB
Related LinksDHF30I, DHF30IM600QB Datasheet, IXYS Corporation Distributor
DHF30IM600QB Details Description
Related parts for DHF30IM600QB
RES ARRAY 2 RES 51K OHM 0404 datasheet.pdf
RES MO 2W 0.39 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SEALING BOOT FOR SWITCH datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BEVEL 3.00MM (0.12) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 25W datasheet.pdf