TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E15-18JN
DJT10E15-18JN picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E15-18JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
DJT10E15-18JN.pdf
Availability of DJT10E15-18JN
QUANTITY
DJT10E15-18JN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E15-18JN
Internal Part NumberEIS-DJT10E15-18JN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E15-18JN
Related LinksDJT10E, DJT10E15-18JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E15-18JN Details Description
Related parts for DJT10E15-18JN
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 7.6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf