TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-16AB
DJT10E21-16AB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-16AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
DJT10E21-16AB.pdf
Availability of DJT10E21-16AB
QUANTITY
DJT10E21-16AB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-16AB
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-16AB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-16AB
Related LinksDJT10E, DJT10E21-16AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-16AB Details Description
Related parts for DJT10E21-16AB
CONN ADAPT QMA PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 2.5MM datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 110MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.25A 115V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf