TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10E21-16BB
DJT10E21-16BB picture photo
Mfg. Part Number
DJT10E21-16BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT
Datasheet Download
DJT10E21-16BB.pdf
Availability of DJT10E21-16BB
QUANTITY
DJT10E21-16BB Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10E21-16BB
Internal Part NumberEIS-DJT10E21-16BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10E21-16BB
Related LinksDJT10E, DJT10E21-16BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10E21-16BB Details Description
Related parts for DJT10E21-16BB
DIODE ZENER 5.6V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
GROMMET 0.970" ELASTOMER BLACK datasheet.pdf
CONN MEMORY CARD SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 62MM datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1.5W J LEAD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN 7/8" MALE 4POS datasheet.pdf