TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F15-18JN-LC
DJT10F15-18JN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F15-18JN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT
Datasheet Download
DJT10F15-18JN-LC.pdf
Availability of DJT10F15-18JN-LC
QUANTITY
DJT10F15-18JN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F15-18JN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT10F15-18JN-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F15-18JN-LC
Related LinksDJT10F15, DJT10F15-18JN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F15-18JN-LC Details Description
Related parts for DJT10F15-18JN-LC
SCREWDRIVER HEX 0.89MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 5V 8SOIC datasheet.pdf
IC LOAD SHARE CONTROLLER 8SOIC datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
WR-MPC3 POWER CONNECTOR 20POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf