TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E15-35HA
DJT14E15-35HA picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E15-35HA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
DJT14E15-35HA.pdf
Availability of DJT14E15-35HA
QUANTITY
DJT14E15-35HA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E15-35HA
Internal Part NumberEIS-DJT14E15-35HA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E15-35HA
Related LinksDJT14E, DJT14E15-35HA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E15-35HA Details Description
Related parts for DJT14E15-35HA
BLADE SLOT 0.8X4MM/1X6MM 5.91" datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR BLADE 32V 16A IN LINE datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4.2A 17 MOHM SMD datasheet.pdf
SSD 200GB 2.5" SATA III 5V datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
LED BLUE SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" GOLD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf