TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E15-35JA-LC
DJT14E15-35JA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E15-35JA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT
Datasheet Download
DJT14E15-35JA-LC.pdf
Availability of DJT14E15-35JA-LC
QUANTITY
DJT14E15-35JA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E15-35JA-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E15-35JA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E15-35JA-LC
Related LinksDJT14E15, DJT14E15-35JA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E15-35JA-LC Details Description
Related parts for DJT14E15-35JA-LC
JUMPER-H9991TR/A3047A/X 4" datasheet.pdf
CAP TANT 0.047UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS UNSHD VERT T/H datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN BOX datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 140 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 246 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 26POS DUAL GOLD datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 95A PNL MNT datasheet.pdf