TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-16AN
DJT14E21-16AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-16AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN
Datasheet Download
DJT14E21-16AN.pdf
Availability of DJT14E21-16AN
QUANTITY
DJT14E21-16AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-16AN
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-16AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-16AN
Related LinksDJT14E, DJT14E21-16AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-16AN Details Description
Related parts for DJT14E21-16AN
RES 698K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
PGA SOLDER TAIL 1.27MM datasheet.pdf
MICRO 9C P 12" WHT FLOAT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf