TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E21-16AN
DJT14E21-16AN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E21-16AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN
Datasheet Download
DJT14E21-16AN.pdf
Availability of DJT14E21-16AN
QUANTITY
DJT14E21-16AN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E21-16AN
Internal Part NumberEIS-DJT14E21-16AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E21-16AN
Related LinksDJT14E, DJT14E21-16AN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E21-16AN Details Description
Related parts for DJT14E21-16AN
RES SMD 97.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14SOIC datasheet.pdf
TRANSDCR AC 0-5 VDC OUT 1PHASE datasheet.pdf
FUSE 500MA 125VAC RADIAL datasheet.pdf
B-219-10X (191710030) datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf