TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14E23-21JN-LC
DJT14E23-21JN-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14E23-21JN-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS SKT
Datasheet Download
DJT14E23-21JN-LC.pdf
Availability of DJT14E23-21JN-LC
QUANTITY
DJT14E23-21JN-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14E23-21JN-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14E23-21JN-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14E23-21JN-LC
Related LinksDJT14E23, DJT14E23-21JN-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14E23-21JN-LC Details Description
Related parts for DJT14E23-21JN-LC
SCREWDRIVER TORXPLUS IP4 4.7" datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CONN IDC 25POS 2.54MM 28AWG TIN datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 28PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM FP datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf