TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F11-35BN
DJT14F11-35BN picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F11-35BN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT
Datasheet Download
DJT14F11-35BN.pdf
Availability of DJT14F11-35BN
QUANTITY
DJT14F11-35BN Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F11-35BN
Internal Part NumberEIS-DJT14F11-35BN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F11-35BN
Related LinksDJT14F, DJT14F11-35BN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F11-35BN Details Description
Related parts for DJT14F11-35BN
IC REG BOOST 5V 0.25A SOT89-5 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .1W STER AB 20WQFN datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 46POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC EPROM UV 4MBIT 100NS 40CDIP datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.6A 1206-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CABLE 12POS .100 JUMPER 2.5 INCH datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
2G DDR3 SDRAM X16 800MHZ IND datasheet.pdf