TE Connectivity Deutsch Connectors DJT14F19-11HB-LC
DJT14F19-11HB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DJT14F19-11HB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN
Datasheet Download
DJT14F19-11HB-LC.pdf
Availability of DJT14F19-11HB-LC
QUANTITY
DJT14F19-11HB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT14F19-11HB-LC
Internal Part NumberEIS-DJT14F19-11HB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT14F19-11HB-LC
Related LinksDJT14F19, DJT14F19-11HB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT14F19-11HB-LC Details Description
Related parts for DJT14F19-11HB-LC
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 64.9KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 1.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
EVAL KIT FOR TMC1620 AND TMC262 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf