TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-15S8-6106-LC
DL60R14-15S8-6106-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-15S8-6106-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT
Datasheet Download
DL60R14-15S8-6106-LC.pdf
Availability of DL60R14-15S8-6106-LC
QUANTITY
DL60R14-15S8-6106-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-15S8-6106-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R14-15S8-6106-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-15S8-6106-LC
DL60R14-15S8-6106-LC Details Description
Related parts for DL60R14-15S8-6106-LC
CONN IDC PIN 24POS 30AU NO LATCH datasheet.pdf
CAP CER 2PF 500V 1111 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 6 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 155.52MHZ PECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 5POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 300V FLATPACK datasheet.pdf