TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R14-15S8-6117-LC
DL60R14-15S8-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R14-15S8-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS SKT
Datasheet Download
DL60R14-15S8-6117-LC.pdf
Availability of DL60R14-15S8-6117-LC
QUANTITY
DL60R14-15S8-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R14-15S8-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R14-15S8-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation8
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R14-15S8-6117-LC
DL60R14-15S8-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R14-15S8-6117-LC
IC POWER DISTRIB SW 500MA 8-SOIC datasheet.pdf
LED 5MM VERT SUP CLEAR RED PCMNT datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 6V datasheet.pdf