TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R20-25S6-6117-LC
DL60R20-25S6-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
DL60R20-25S6-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 25POS SKT
Datasheet Download
DL60R20-25S6-6117-LC.pdf
Availability of DL60R20-25S6-6117-LC
QUANTITY
DL60R20-25S6-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R20-25S6-6117-LC
Internal Part NumberEIS-DL60R20-25S6-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions25
Shell Size - Insert20-25
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12 (6), 20 (19)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R20-25S6-6117-LC
DL60R20-25S6-6117-LC Details Description
Related parts for DL60R20-25S6-6117-LC
MOSFET N-CH 20V 4.2A SOT-23 datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN MINI UHF MALE CRIMP-ON RG58 datasheet.pdf
DAUGHTER CARD SI32260 datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle USB 2.0 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf