TE Connectivity Deutsch Connectors DL60R24-57P6-6106
DL60R24-57P6-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL60R24-57P6-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 57POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
DL60R24-57P6-6106.pdf
Availability of DL60R24-57P6-6106
QUANTITY
DL60R24-57P6-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL60R24-57P6-6106
Internal Part NumberEIS-DL60R24-57P6-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions57
Shell Size - Insert24-57
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation6
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL60R24-57P6-6106
Related LinksDL60R24-, DL60R24-57P6-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL60R24-57P6-6106 Details Description
Related parts for DL60R24-57P6-6106
AC/DC CONVERTER 28V 28W datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY 1POS STR 24AWG datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
8320-1 INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 200V C0G 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 36POS TIN datasheet.pdf