TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R14-12SN-6106
DL66R14-12SN-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R14-12SN-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R14-12SN-6106.pdf
Availability of DL66R14-12SN-6106
QUANTITY
DL66R14-12SN-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R14-12SN-6106
Internal Part NumberEIS-DL66R14-12SN-6106
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R14-12SN-6106
Related LinksDL66R14-, DL66R14-12SN-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R14-12SN-6106 Details Description
Related parts for DL66R14-12SN-6106
IC FPGA 256 I/O 304HQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 520UF 500V SCREW datasheet.pdf
IC FLASH 32GBIT 100VBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 1.24 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
BOX ABS BLK/CLR 6.11"L X 4.61"W datasheet.pdf
SCHOTTKY PLASTIC 8V GUARD RING datasheet.pdf
CONN HEADER 59POS .100 L.835 datasheet.pdf