TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R22-12PY-6106
DL66R22-12PY-6106 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R22-12PY-6106
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DL66R22-12PY-6106.pdf
Availability of DL66R22-12PY-6106
QUANTITY
DL66R22-12PY-6106 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R22-12PY-6106
Internal Part NumberEIS-DL66R22-12PY-6106
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R22-12PY-6106
Related LinksDL66R22-, DL66R22-12PY-6106 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R22-12PY-6106 Details Description
Related parts for DL66R22-12PY-6106
IDC CABLE - MSC14A/MC14G/MSC14A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 200V 1111 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
RELAY SSR 530VAC/125A DC datasheet.pdf