TE Connectivity Deutsch Connectors DL66R22-55S9-6116
DL66R22-55S9-6116 picture photo
Mfg. Part Number
DL66R22-55S9-6116
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DL66R22-55S9-6116.pdf
Availability of DL66R22-55S9-6116
QUANTITY
DL66R22-55S9-6116 Order Process
Ship out your order
Specifications of DL66R22-55S9-6116
Internal Part NumberEIS-DL66R22-55S9-6116
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-83723 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
Orientation9
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DL66R22-55S9-6116
Related LinksDL66R22-, DL66R22-55S9-6116 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DL66R22-55S9-6116 Details Description
Related parts for DL66R22-55S9-6116
IC GATE XOR 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
POT 20K OHM 2.25W CARBON LINEAR datasheet.pdf
SDL FERR DIE ASSY 16 POS datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 1.6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN HEADR 6POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN RING UNINS 20-24AWG datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS SKT datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 200VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPST datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .5MM DUAL datasheet.pdf