Vishay/Dale RNC50H2552DSB14
RNC50H2552DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2552DSB14
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/10W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2552DSB14.pdf
Availability of RNC50H2552DSB14
QUANTITY
RNC50H2552DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2552DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2552DSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2552DSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2552DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2552DSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2552DSB14
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 3W AXIAL datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC SO 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf