XP Power DLE15PS1250-A
DLE15PS1250-A picture photo
Mfg. Part Number
DLE15PS1250-A
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CC AC/DC 8-12V 1.25A
Datasheet Download
DLE15PS1250-A.pdf
Availability of DLE15PS1250-A
QUANTITY
DLE15PS1250-A Order Process
Ship out your order
Specifications of DLE15PS1250-A
Internal Part NumberEIS-DLE15PS1250-A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDLE Series TUV Certificate
DLE Series UL Certificate
RoHS InformationDLE Series Declaration of Conformity
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesDLE
TypeConstant Current
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)264VAC
Voltage - Output8 ~ 12 V
Current - Output (Max)1.25A
Power (Watts)15W
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Dimming-
FeaturesOCP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Efficiency81%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension4.33" L x 1.38" W x 0.98" H (110.0mm x 35.0mm x 25.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DLE15PS1250-A
Related LinksDLE15P, DLE15PS1250-A Datasheet, XP Power Distributor
DLE15PS1250-A Details Description
Related parts for DLE15PS1250-A
SWITCH KNOB TAPERED 0.618" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
SIGNAL RELAY 2 FORM C 24V datasheet.pdf
CONN TRIAX JACK R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf