Essentra Components (formerly Richco, Inc.) DLSP-1-12M-01
DLSP-1-12M-01 picture photo
Mfg. Part Number
DLSP-1-12M-01
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 12MM
Datasheet Download
DLSP-1-12M-01.pdf
Availability of DLSP-1-12M-01
QUANTITY
DLSP-1-12M-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of DLSP-1-12M-01
Internal Part NumberEIS-DLSP-1-12M-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEngineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesDLSP-1
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeSnap Lock
Between Board Height0.472" (12.00mm)
Length - Overall0.866" (22.00mm)
Support Hole Diameter0.156" (3.96mm) 5/32"
Support Panel Thickness0.063" (1.60mm)
Mounting Hole Diameter0.156" (3.96mm) 5/32"
Mounting Panel Thickness0.063" (1.60mm)
Features-
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DLSP-1-12M-01
DLSP-1-12M-01 Details Description
Related parts for DLSP-1-12M-01
CAP CER 0.082UF 10V Y5V 0402 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M12 5V datasheet.pdf
IC DAC 10BIT VOUT TSOT23-8 datasheet.pdf
SW ROTARY SP 12POS NONSHORT GOLD datasheet.pdf
IC CTLR/XMITTER 433MHZ 32QFN datasheet.pdf
RES 20.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
GB.1.-BG.8 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
TRANSFORMER TOROIDAL POWER datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf