Cornell Dubilier Electronics DME4S68K-F
DME4S68K-F picture photo
Mfg. Part Number
DME4S68K-F
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
DME4S68K-F.pdf
Availability of DME4S68K-F
QUANTITY
DME4S68K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DME4S68K-F
Internal Part NumberEIS-DME4S68K-F
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.236" W (12.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DME4S68K-F
Related LinksDME4S, DME4S68K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DME4S68K-F Details Description
Related parts for DME4S68K-F
SWITCH TOGGLE 4PDT 25A 125V datasheet.pdf
RES SMD 0.022 OHM 1% 1W 0815 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX VIDEO SW 7CH 32QFN datasheet.pdf
C/A,2F,62.5/125,LCDUP,2MM datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CET-S-CTA-1 TIP datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf