Diodes Incorporated DMN10H170SFG-7
DMN10H170SFG-7 picture photo
Mfg. Part Number
DMN10H170SFG-7
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 2.9A POWERDI
Datasheet Download
DMN10H170SFG-7.pdf
Availability of DMN10H170SFG-7
QUANTITY
DMN10H170SFG-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of DMN10H170SFG-7
Internal Part NumberEIS-DMN10H170SFG-7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2.9A (Ta), 8.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs122 mOhm @ 3.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs14.9nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds870.7pF @ 25V
Power - Max940mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerWDFN
Supplier Device PackagePowerDI3333-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DMN10H170SFG-7
Related LinksDMN10H1, DMN10H170SFG-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DMN10H170SFG-7 Details Description
Related parts for DMN10H170SFG-7
OSCILLATOR XO 52.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 12POS datasheet.pdf
LIGHT PIPE RA SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
GUIDE POST 6MM AM63164W429 datasheet.pdf
BOARD TO WIRE WAFER 1.2MM TOP EN datasheet.pdf
ACT ANT GPS A TYPE HOUS MAG datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 3A 250VAC 350VDC datasheet.pdf