TE Connectivity DN1047-560K
DN1047-560K picture photo
Mfg. Part Number
DN1047-560K
Brief Description
FIXED IND 56UH 1.01A 200 MOHM
Datasheet Download
DN1047-560K.pdf
Availability of DN1047-560K
QUANTITY
DN1047-560K Order Process
Ship out your order
Specifications of DN1047-560K
Internal Part NumberEIS-DN1047-560K
Material - Core-
Inductance56µH
Tolerance±10%
Current Rating1.01A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.406" L x 0.366" W (10.30mm x 9.30mm)
Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DN1047-560K
Related LinksDN104, DN1047-560K Datasheet, TE Connectivity Distributor
DN1047-560K Details Description
Related parts for DN1047-560K
IC EEPROM 256KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION IXDI430CI datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 825 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf