Martel Electronics DPM500L-20
DPM500L-20 picture photo
Mfg. Part Number
DPM500L-20
Manufacturer
Product Category
Panel Meters
Brief Description
VOLTMETER 0-20VDC LCD PANEL MT
Datasheet Download
DPM500L-20.pdf
Availability of DPM500L-20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DPM500L-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of DPM500L-20
Internal Part NumberEIS-DPM500L-20
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters
SeriesLegacy
TypeVoltage (Voltmeter)
Measuring Range0 ~ 20VDC
Display TypeLCD - Black Characters, Backlight
Number Of Characters Per Row3.5
Display Characters - Height0.492" (12.50mm)
Output TypeReference
Voltage - Supply9VDC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 57.00mm x 27.00mm
Mounting TypePanel Mount - Bezel
Termination StylePC Pin
Ingress Protection-
Features-
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPM500L-20
Related LinksDPM50, DPM500L-20 Datasheet, Martel Electronics Distributor
DPM500L-20 Details Description
Related parts for DPM500L-20
IC GATE OR 1CH 2-INP 6-SON datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
DIN RAIL TERM BLK W/OPTOCOU 253V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
MGRID HDR SMT DR /CAP .38AULF datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf