CUI Inc. DPS240075U-P6/RP
DPS240075U-P6/RP picture photo
Mfg. Part Number
DPS240075U-P6/RP
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 18W
Datasheet Download
DPS240075U-P6/RP.pdf
Availability of DPS240075U-P6/RP
QUANTITY
DPS240075U-P6/RP Order Process
Ship out your order
Specifications of DPS240075U-P6/RP
Internal Part NumberEIS-DPS240075U-P6/RP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Input TypeFixed Blade
Voltage - Input100 ~ 240 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)750mA
Power (Watts)18W
No Load Power Consumption-
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
Efficiency-
Operating Temperature-
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 12.5mm
Size / Dimension3.19" L x 2.09" W x 1.65" H (81.0mm x 53.0mm x 42.0mm)
Approvals-
Power (Watts) - Max18W
Input ConnectorNEMA 1-15P
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPS240075U-P6/RP
Related LinksDPS24007, DPS240075U-P6/RP Datasheet, CUI Inc. Distributor
DPS240075U-P6/RP Details Description
Related parts for DPS240075U-P6/RP
CONN HEADER VERT 9POS .156 TIN datasheet.pdf