TE Connectivity DQ1260-820M
DQ1260-820M picture photo
Mfg. Part Number
DQ1260-820M
Brief Description
FIXED IND 82UH 1.4A 140 MOHM SMD
Datasheet Download
DQ1260-820M.pdf
Availability of DQ1260-820M
QUANTITY
DQ1260-820M Order Process
Ship out your order
Specifications of DQ1260-820M
Internal Part NumberEIS-DQ1260-820M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package650
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDQ1260, Coev
Material - Core-
Inductance82µH
Tolerance±20%
Current Rating1.4A
Current - Saturation1.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DQ1260-820M
Related LinksDQ126, DQ1260-820M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DQ1260-820M Details Description
Related parts for DQ1260-820M
TRANS PNP 250V 8A TO220AB datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf