Maxim Integrated DS1338U-18+T&R
DS1338U-18+T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1338U-18+T&R
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-USOP
Datasheet Download
DS1338U-18+T&R.pdf
Availability of DS1338U-18+T&R
QUANTITY
DS1338U-18+T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1338U-18+T&R
Internal Part NumberEIS-DS1338U-18+T&R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesCrystal Considerations with Maxim Real-Time Clocks (RTCs)
Design Considerations for Maxim Real-Time Clocks
Lithium Coin-Cell Batteries: Predicting an Application Lifetime
Using the DS32kHz with Maxim Real-Time Clocks
FAQ About the Integrated-Crystal Package Option
Selecting a Backup Source for Real-Time Clocks
Oscillator Design Considerations for Low-Current Applications
State Machine Logic in Binary-Coded Decimal (BCD)-Formatted Real-Time Clocks
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClock/Calendar
FeaturesLeap Year, NVSRAM, Square Wave Output
Memory Size56B
Time FormatHH:MM:SS (12/24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.71 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery1.3 V ~ 3.7 V
Current - Timekeeping (Max)100µA @ 1.89V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-uMAX
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1338U-18+T&R
Related LinksDS1338U, DS1338U-18+T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1338U-18+T&R Details Description
Related parts for DS1338U-18+T&R
IC PREC TRPL SUPPLY MONITR 8SOIC datasheet.pdf
TOOL AUTO APPLICATOR 16-18AWG DF datasheet.pdf
CAP CER 82PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AUD SIG DEVICE 6-28VDC PNL MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf