Maxim Integrated DS1805E-010+T&R
DS1805E-010+T&R picture photo
Mfg. Part Number
DS1805E-010+T&R
Brief Description
IC POT DIG ADDRESS 10K 14-TSSOP
Datasheet Download
DS1805E-010+T&R.pdf
Availability of DS1805E-010+T&R
QUANTITY
DS1805E-010+T&R Order Process
Ship out your order
Specifications of DS1805E-010+T&R
Internal Part NumberEIS-DS1805E-010+T&R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHow to Increase the Bandwidth of Digital Potentiometers 10x to 100x
Adding Windows NT/2000/XP Support to the AN3315 Parallel-Port 2-Wire Software
Logging the Linear Digital Potentiometer
Using an Analog Voltage to Control a Digital Potentiometer
Ratiometric Design Overcomes the 25% Tolerance of a Digital Potentiometer
Stack References for Higher Adjustable Voltages from a Digital Pot
Product Training ModulesLead (SnPb) Finish for COTS
Long-Term Supply Program
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps256
Resistance (Ohms)10k
InterfaceI²C
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance±20%
Temperature Coefficient (Typ)550 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)400
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS1805E-010+T&R
Related LinksDS1805E, DS1805E-010+T&R Datasheet, Maxim Integrated Distributor
DS1805E-010+T&R Details Description
Related parts for DS1805E-010+T&R
IC CPLD 64MC 25NS 100TQFP datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR BLUE datasheet.pdf
CARD EDGE 80POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
RES 10 OHM 50W 5% TO220 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ24B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf