Panasonic Electric Works DS2Y-S-DC48V
DS2Y-S-DC48V picture photo
Mfg. Part Number
DS2Y-S-DC48V
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 48V
Datasheet Download
DS2Y-S-DC48V.pdf
Availability of DS2Y-S-DC48V
QUANTITY
DS2Y-S-DC48V Order Process
Ship out your order
Specifications of DS2Y-S-DC48V
Internal Part NumberEIS-DS2Y-S-DC48V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesDS2Y
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current6.3mA
Coil Voltage48VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 220VDC - Max
Turn On Voltage (Max)33.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)4.8 VDC
Operate Time4ms
Release Time3ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power300 mW
Coil Resistance7.68 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DS2Y-S-DC48V
Related LinksDS2Y-S, DS2Y-S-DC48V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
DS2Y-S-DC48V Details Description
Related parts for DS2Y-S-DC48V
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR OCTAL 24-TQFN datasheet.pdf
XFRMR CURR SENSE 10A 1:125 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 12SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RED 3 POS BRSH RTN R/L LT datasheet.pdf