Microchip Technology DSC1001AI2-019.6608
DSC1001AI2-019.6608 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001AI2-019.6608
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 19.6608MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001AI2-019.6608.pdf
Availability of DSC1001AI2-019.6608
QUANTITY
DSC1001AI2-019.6608 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001AI2-019.6608
Internal Part NumberEIS-DSC1001AI2-019.6608
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package50
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency19.6608MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead Exposed Pad
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001AI2-019.6608
Related LinksDSC1001AI, DSC1001AI2-019.6608 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001AI2-019.6608 Details Description
Related parts for DSC1001AI2-019.6608
SPEAKER 8 OHM .1W 40MM ROUND datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SANTOPRENE CLAMP ST-PLATE 11/16" datasheet.pdf
RES CURRENT SENSE .015 OHM 3W 1% datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE 3COND 6AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 49POS THRUHL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LED RED/YLW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP 2200 UF 20% 10 V datasheet.pdf