Microchip Technology DSC1001CI1-033.3333
DSC1001CI1-033.3333 picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CI1-033.3333
Brief Description
OSC MEMS 33.3333MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CI1-033.3333.pdf
Availability of DSC1001CI1-033.3333
QUANTITY
DSC1001CI1-033.3333 Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CI1-033.3333
Internal Part NumberEIS-DSC1001CI1-033.3333
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package110
SeriesDSC1001
PackagingTube
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33.3333MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CI1-033.3333
Related LinksDSC1001CI, DSC1001CI1-033.3333 Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CI1-033.3333 Details Description
Related parts for DSC1001CI1-033.3333
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS DL 30AWG 36" datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR 3.08V 9USMD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8K OHM 5% 600W datasheet.pdf
HEATSINK 82W WALLWASHER CONFIG datasheet.pdf
BATTERY LITH 3V RECHARGE SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
270UF 400V 35X30MM 105C 5000H datasheet.pdf