Microchip Technology DSC1001CL1-024.5760T
DSC1001CL1-024.5760T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CL1-024.5760T
Brief Description
OSC MEMS 24.5760MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CL1-024.5760T.pdf
Availability of DSC1001CL1-024.5760T
QUANTITY
DSC1001CL1-024.5760T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CL1-024.5760T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CL1-024.5760T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency24.576MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)6.3mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CL1-024.5760T
Related LinksDSC1001CL1, DSC1001CL1-024.5760T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CL1-024.5760T Details Description
Related parts for DSC1001CL1-024.5760T
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS NY46 BLK datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 240MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
CAP 165F 48V CHASSIS MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
BACC 19C 19#20 SKT PLUG datasheet.pdf
HD 38999 151C 151#23 SKT RECP datasheet.pdf
High Accuracy Ultralow IQ, 500 mA anyCAP Low Dropout Regulator IC datasheet.pdf