Microchip Technology DSC1001CL1-111.0000T
DSC1001CL1-111.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001CL1-111.0000T
Brief Description
OSC MEMS 111.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001CL1-111.0000T.pdf
Availability of DSC1001CL1-111.0000T
QUANTITY
DSC1001CL1-111.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001CL1-111.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001CL1-111.0000T
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency111MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max)8.7mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001CL1-111.0000T
Related LinksDSC1001CL1, DSC1001CL1-111.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001CL1-111.0000T Details Description
Related parts for DSC1001CL1-111.0000T
IC ADC 3 1/2DGT LED DVR 44-MQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 8-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC SMC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.4V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 500MA SMD datasheet.pdf
T2007 90-DEG ACT 2NC M16/PG9 datasheet.pdf
EVCA 16MM CABLE 32A UL GRY 15FT datasheet.pdf