Microchip Technology DSC1001DI5-033.0000T
DSC1001DI5-033.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1001DI5-033.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 33.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1001DI5-033.0000T.pdf
Availability of DSC1001DI5-033.0000T
QUANTITY
DSC1001DI5-033.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1001DI5-033.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1001DI5-033.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1001
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency33MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±10ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)7.2mA
RatingsAEC-Q100
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1001DI5-033.0000T
Related LinksDSC1001DI5, DSC1001DI5-033.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1001DI5-033.0000T Details Description
Related parts for DSC1001DI5-033.0000T
CONN SOCKET M-N-L PCB datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 75W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 1MM 32POS datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
TEST ROD HAND TYPE datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 620PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf