Microchip Technology DSC1004AE2-050.0000T
DSC1004AE2-050.0000T picture photo
Mfg. Part Number
DSC1004AE2-050.0000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 50.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
DSC1004AE2-050.0000T.pdf
Availability of DSC1004AE2-050.0000T
QUANTITY
DSC1004AE2-050.0000T Order Process
Ship out your order
Specifications of DSC1004AE2-050.0000T
Internal Part NumberEIS-DSC1004AE2-050.0000T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesClock System Design
High-Speed PECL and LVPECL Termination
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesDSC1004
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency50MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.3 V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)8mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case4-SMD, No Lead Exposed Pad
Current - Supply (Disable) (Max)15µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DSC1004AE2-050.0000T
Related LinksDSC1004AE2, DSC1004AE2-050.0000T Datasheet, Microchip Technology Distributor
DSC1004AE2-050.0000T Details Description
Related parts for DSC1004AE2-050.0000T
CAP CER 4700PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 40POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR OPTIMATE ST datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 15% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf